News ЗМІ про нас Новини Корпорації Новини Фестивалю

XIII Meridian Czernowitz: як у Чернівцях читали та слухали прифронтову поезію

2–4 вересня 2022 року у Чернівцях відбулися ХIІІ Міжнародні поетичні читання Meridian Czernowitz, які стали першим масштабним літературним заходом України з 24 лютого 2022 року. Всупереч повномасштабному вторгненню, Меридіану вдалося вкотре об’єднати відомих та цікавих поетів, письменників, журналістів, літературознавців – 30 учасників з України та 11 із Німеччини, Австрії, Швейцарії та Ізраїлю. Цьогорічні поетичні читання пройшли під гаслом «За підтримки ЗСУ»: саме завдяки нашим захисникам та захисницям було і є можливим читати, слухати, дихати, жити.

Протягом трьох днів відбулося 24 події, які зібрали приблизно 5000 відвідувачів. Серед заходів – прем’єрні презентації нових книжок: збірки есеїв Андрія Любки «Щось зі мною не так», поетичної  книжки Катерини Калитко «Люди з дієсловами», дебютної збірки віршів чернівецької поетки Люби Копоть «Сама собі», що вийшли у видавництві Meridian Czernowitz, а також роману Ірени Карпи «Тільки нікому про це не кажи» (видавництво «Книголав»). Спільно з «Радіо Культура», «Суспільне Культура» та «Суспільне Чернівці» було проведено серію публічних розмов «Діалоги про війну», у яких ведучі «Суспільного» спілкувалися із письменницями й письменниками Андрієм Бондарем, Катериною Калитко, Андрієм Любкою, Ігорем Померанцевим та Іриною Цілик про сьогодення країни. У перший день Меридіану відбулися передпоказ-презентація колекції ювелірних прикрас, присвячених книжкам бренду Meridian Czernowitz – Books&Jewellery, – і відкриття виставки «Картини, що стали книжками» – колекції творів українських художників вищої ліги, які стали обличчями книжок видавництва. Поціновувачі літератури відвідали читання поетів з Німеччини, Австрії, Швейцарії та Ізраїлю,  а також послухали українських літераторів, серед яких Юрій Іздрик, Григорій Семечук, Іван Сенін, Олена Гусейнова та інші. Відвідувачі взяли участь у публічній лекції Йосифа Зісельса «Національні меншини України на тлі війни», зустрічі – презентації листування Юрія Прохаська та Гельмута Бьоттігера, зустрічі з Олександром Красовицьким. Заключною подією стали поетичні читання та розмова Ігоря Померанцева й Олександра Бойченка під назвою «Поезія кольору хакі».

Усі події транслювали на офіційних сторінках Meridian Czernowitz у Facebook та YouTube українською і німецькою мовами. Близько 14 000 глядачів з інших міст та країн мали змогу долучитися до нас наживо. Подивитися події можна й зараз у записі.

Meridian Czernowitz відбувся за підтримки видавництва Klett-Cotta Verlag (Німеччина), доброчинної організації «Українсько-єврейська зустріч» (Канада), Федерального уряду землі Каринтія (Австрія), Товариства Ґеорґа Дроздовського (Австрія), Посольства Швейцарії в Україні, Dutch Jewish Humanitarian Fund, Literarisches Colloquium Berlin, Штутгартського літературного дому, культурного фонду S. Fischer Stiftung, Літературного целанівського центру у Чернівцях, Гойра Груп.

Поетичні читання стали частиною проєкту «Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні», а їхня реалізація стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). У Чернівцях організатори проєкту провели робочу зустріч учасників Літературної мережі проєкту, організаторів літературних подій із 14 міст України, серед яких Вінниця, Івано-Франківськ, Київ, Кропивницький, Луцьк, Львів, Одеса, Полтава, Тернопіль, Харків, Хмельницький, Ужгород, Черкаси та Чернівці.

Літературно-дискусійні заходи у Чернівцях упродовж трьох днів сприяли культурному обміну, осмисленню подій у нашій державі крізь призму літератури та культури. Події висвітлювали національні ЗМІ, серед яких «UA: Суспільне мовлення», «UA: Радіо Культура», The Ukrainians, Vogue Ukraine, Wonderzine, «Читомо», Kyiv Daily, «Тиждень», LITCENTR, «Свідомі», «Тиктор медіа», телеканали «Рада» та «1+1», «Шпальта» і багато інших.

Великі матеріали про цьогорічний Меридіан вийшли в рекордній кількості провідних німецькомовних ЗМІ: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Berliner Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Rundfunk Berlin-Brandenburg, Fränkischer Tag, Deutschlandfunk, Blick, Südwestrundfunk та інших.

Наступний XIV. Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz відбудеться 1–3 вересня 2023 року у Чернівцях. Дякуємо, що ви з нами!