Війна і література

Читати есеї про війну

До кінця зими 2022 року в межах проєкту «Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні» Міжнародна літературна корпорація Meridian Czernowitz створює онлайн-антологію «Воєнний стан», до котрої увійде 100 есеїв українських інтелектуалів та інтелектуалок на теми, актуальні для теперішнього контексту.

«У нашого проєкту є три основні цілі. Перша – зібрати, видати й перекласти тексти українських літераторів про війну. Ми віримо, що принаймні частина із цих текстів стане справжнім літописом цих страшних подій, що саме за цими текстами через десятиліття люди осмислюватимуть трагедію наших днів. Друга ціль більш приземлена: надати широкому колу залучених до сфери книговидання людей – письменникам, перекладачам, коректорам, редакторам, друкарям, книгарям – можливість працювати далі, допомогти галузі пережити скрутні часи. Третя – поширювати голоси й думки українських інтелектуалів для західної аудиторії, формувати таким чином україноцентричний дискурс у Європі», – розповідає артменеджер проєкту «Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні» Андрій Любка.

Тексти – в оригіналі та перекладені англійською мовою – можна буде прочитати в українських та закордонних медіа, що стали партнерами проєкту (серед них – «Читомо», «Craft Magazine» та «Тиктор медіа»), а також на сайті і у соцмережах корпорації. Серед авторів, що вже пишуть есеї для Антології – Андрій Любка, Андрій Бондар, Тарас Прохасько, Володимир Шейко, Євгенія Кузнєцова, Ганна Улюра, Ірина Славінська, Катерина Калитко, Роман Малиновський, Світлана Поваляєва, Віталій Портников, Тарас Лютий, Ярослав Грицак, Максим Кідрук, Алім Алієв, Вікторія Амеліна, Мирослава Барчук та інші.

«Практично неможливо зробити крок до художнього узагальнення, коли ти всередині подій і не уявляєш, як закінчиться історія, – зазначає Тамара Горіха Зерня, авторка одного з есеїв Антології. – І тим не менше, ми намагаємося її зафіксувати короткими реченнями й короткими текстами. Консервуючи настрій і атмосферу, з великою надією, що в майбутньому хтось зможе це прочитати. Цей проєкт – пляшка із  записками, закопана для крайньої потреби. Колись наші діди в таких пляшках закопували зерно на випадок голоду. У моєму тексті дуже мало літератури – він узагалі про кота! І одночасно я підозрюю, що література майбутнього, яка народжується прямо на наших очах і довкола нас, узагалі не зважатиме на процент літературного канону в маслі».

Також у межах проєкту «Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні» з вересня 2022 до лютого 2023 року відбувається тур українських письменників 14 містами, що увійшли до Літературної мережі, ініційованої Meridian Czernowitz.

Реалізація цього проєкту стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).